Ekonomi

Albemarle maliyet kesintileriyle kar tahminlerini aştı

Dünyanın önde gelen lityum üreticisi Albemarle Corporation (NYSE:ALB), değerli maliyet düşürücü önlemler sayesinde Çarşamba günü beklentileri aşan üç aylık düzeltilmiş kar bildirdi. Şirket, elektrikli araçların (EV) benimsenmesindeki küresel yavaşlama ve Çin’den aşırı lityum arzı ile birlikte düşen lityum fiyatlarının olumsuz etkilerini atlatmayı başardı.

Benchmark Mineral Intelligence’a göre lityum fiyatları geçen yıl yüzde 80 oranında keskin bir düşüş yaşadı. Müşterileri arasında Tesla’yı (NASDAQ:TSLA) da sayan Albemarle, lityumunu öncelikle piyasa fiyatlarına bağlı uzun vadeli sözleşmeler yoluyla satıyor.

Albemarle, zorlu piyasa koşullarına yanıt olarak geçen ay, işten çıkarmalar ve ABD’deki bir rafineri projesine yapılan yatırımın ertelenmesi de dahil olmak üzere bir dizi maliyet tasarrufu girişimini duyurdu. Bu önlemler, 750 milyon dolarlık nakit akışını korumaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası.

Kuzey Carolina merkezli Albemarle’nin Charlotte CEO’su Kent Masters, basın açıklamasında şirketin mali durumunu iyileştirme konusundaki kararlılığını vurgulayarak, “Finansal esnekliğimizi artırmak için harekete geçiyoruz” dedi.

Albemarle dördüncü çeyrekte 617,7 milyon dolar veya hisse başına 5,26 dolar net zarar bildirdi; Bu rakam, geçen yılın aynı çeyreğinde elde edilen 1,13 milyar dolarlık veya hisse başına 9,60 dolarlık net kârla tam bir tezat oluşturuyor.

LSEG’nin IBES bilgilerine göre, tek seferlik kalemler hariç olmak üzere düzeltilmiş bazda şirket, hisse başına 1,85 dolar kazanarak analistlerin hisse başına 1,01 dolar beklentilerini aştı. Toplam gelirin yaklaşık %10 düşmesine rağmen Albemarle’ın performansı, petrol rafinerilerine katalizör sağlayan bölümündeki artan satışlarla desteklendi.

Albemarle, lityum fiyatlarının 2024 yılına kadar aynı seviyede kalacağını öngörüyor. Şirket yöneticilerinin bu sonuçları tartışmak ve geleceğe yönelik görünümleri hakkında daha fazla bilgi vermek üzere Perşembe günü bir konferans görüşmesi yapması planlanıyor.

Ayrıca Albemarle, Perşembe ve Cuma günü Little Rock’ta yapılacak bir konferansta tartışma konusu olacak olan Arkansas doğrudan lityum çıkarma projesine finansman sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Kazanç raporunun ardından Albemarle hisseleri %2,5 düştü ve mesai sonrası işlemlerde 111,50 dolardan kapandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberbuldan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu