Haber

Antalya Büyükşehir, Bürokratlarını ‘Değişen İklim ve Antalya’ Konusunda Bilgilendirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘Değişen İklim ve antalya: Mücadelede ve Uyumda Büyükşehir Belediyesinin Önemi’ başlıklı toplantıda bürokratlarını bilgilendirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısına; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Genel Sekreter Yardımcıları Ramazan Demir, Tuncay Saruhan, başdanışmanlar ve daire başkanları katıldı. ‘Değişen İklim ve antalya‘Mücadelede ve Uyumda Büyükşehir Belediyesinin Önemi’ konulu bilgilendirme toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, iklim değişikliğinin önemine değinerek, bu alanda yürütülen çalışmaları ‘Büyükşehir Belediyesi’ olarak anlattı. Büyükşehir Belediyesi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nü kurduk. Daha sonra Türkiye’de ilk kez İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi’ni kuran belediye olduk. Bir İklim Eylem Planımız var. Yükümlülüklerimiz ve taahhütlerimiz var. Tarımdan bilime ve bilişim süreçlerine kadar tüm bölümler iklim değişikliği ile yakından ilişkilidir. Çevre ile ilgili yapılan her yatırımın gelecekte belediyeye maddi getirisi vardır. Bugün yapılan bir yatırım, gelecekte gelişme olarak geri dönüş sağlar.”

Daha sonra İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi çalışanlarından araştırmacı Fulya Kandemir, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarını iklim değişikliği konusunda bilgilendirdi. Şehirlerin ikliminin ve ekosisteminin nasıl değiştiğini anlatan Fulya Kandemir, şunları söyledi:

“Hızlı ve çarpık kentleşme, kent nüfusunun artması, artan elektrik tüketimi ve bunun biyoçeşitliliğe etkisi çok büyük etkenler. Kentlerde ısı adası ve hava kirliliği var. Kentlerde yaşayanlar kırsala göre 10 derece daha sıcak yaşıyor. Antalya ve Karadeniz’de yaşanan en kıymetli sorun taşkınlar: “Yüzey akıntılarını değiştirdikçe, fırtınalarda iklim değişikliğini tetikleyen sel ve taşkınlar gibi pek çok yağış olayıyla karşı karşıya kalıyoruz. Antalya, son zamanlarda Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarından birini yaşadı. İklim değişikliği orman yangınlarını tetiklerken, kentleşme yaban hayatı-şehir etkileşimini etkiliyor. Bu, orman yangınlarının mega orman yangınları olduğu anlamına gelir.” yangın durumuna geçmesine neden olur.”

Antalya’da iklim değişikliğine bağlı orman yangınlarının arttığına işaret eden Kandemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İklim değişikliğinden kaynaklanan orman yangınlarına baktığımızda ülkemizin rekor kıran şehirlerinden biri Antalya. Yaz aylarında en çok acı çektiğimiz olaylardan biri de sıcak hava dalgaları. 37 derecede gün sayısı. Antalya’da artıyor.Yakında sıcak dalgalarının uzunluğu ile mücadele edeceğiz.Sıfır Atık Departmanı olarak sizlerden aldığımız çalışma verilerini raporluyoruz ve uluslararası görünürlüğümüzü arttırmaya çalışıyoruz.Fon temin etmeye çalışıyoruz. Ülkeler arası alanda üssümüz var.Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak yenilenebilir enerji, güneş enerjisi, biokütle santrallerimiz var.Sürdürülebilir enerji eylem planımız var.Kurak peyzaj çalışmaları,kuraklığa dayanıklı” güçlü fidanlar yetiştirmek, kent ormancılığına ve çiftçilere değer vermek. İlgili departmanlarımızla koordineli bir çalışma yürütüyoruz. İklim değişikliği hakkında düşünmek, uzun vadeli düşünmek, gelecek hakkında düşünmektir.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu