Ekonomi

Avustralya’da emlak fiyatları yüksek faiz oranlarına rağmen artıyor

SYDNEY – Avustralya’nın banliyölerinde emlak fiyatlarında ciddi artışlar yaşanırken, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) faiz oranının %4,35’e ulaşmasına rağmen Sidney bu konuda başı çekiyor. CoreLogic’in son bilgileri, uluslararası öğrenciler ve göçmenlerin tetiklediği güçlü nüfus artışının bu eğilimin arkasında değerli bir faktör olduğunu ortaya koyuyor.

CoreLogic araştırma grubundan Eliza Owen, Sidney’in bazı banliyölerinde emlak değerlerinde yıllık önemli artışlar görüldüğünü söyledi. Thornleigh, yalnızca son çeyrekteki %3,3’lük büyüme de dahil olmak üzere geçen yıl %19,7’ye kadar büyüdü. Strathfield da benzer bir yıllık artışa tanık oldu; Five Dock’ta %8,4’lük bir artış yaşandı.

Bu rakamlar Sidney’in yurt dışından yeni gelenler için çekiciliğini yansıtıyor; Şehirdeki ortalama ev fiyatı şu anda 1.397 milyon dolar. Bu cazibe Sidney ile sınırlı değil; Diğer şehirler de göçmen akını nedeniyle önemli bir büyüme yaşıyor. Örneğin, Melbourne’un Macgregor banliyösü yıllık %19,7’ye varan bir artış yaşadı.

Perth’in Yokine banliyösü yıllık bazda %17,3’lük önemli bir artış kaydederken, Adelaide’nin Taperoo’su %12,7 arttı. Bu büyüme, Avustralya’nın enflasyon oranının %5,4 ile Yeni Zelanda hariç çoğu OECD ülkesini geride bıraktığı bir dönemde gerçekleşti.

Hazine bu gelişmeleri yakından izliyor ve göçün mali yıl için ilk tahmin olan 315.000’i aşabileceğini tahmin ediyor; bu da Avustralya’nın değerli kent merkezlerinde talebin arzı aşmaya devam etmesi nedeniyle konut piyasası üzerinde daha fazla baskı oluşturacak.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu