Haber

Bayraktar TB3’ün en korkulan özelliği belli oldu!

Son yıllarda savunma sanayiinde attığı adımlarla dünyanın dikkatini çeken Türkiye, her geçen gün dünyaya yeni bir silah tanıtıyor. Son olarak son gün yerli ve milli imkanlarla üretim gerçekleştirildi. Bayraktar TB3 Prototipe ait görseller paylaşıldı. İlk uçuşunu bu yıl gerçekleştirmesi beklenen Bayraktar TB3 Emekli Albay Eray Güçlüerkatıldı Ülke TV’siYayında açıkladı.

SAVAŞ ALANINI DEĞİŞTİREBİLECEK BİR SİLAH

Emekli Albay Eray Güçlüer, TCG Anadolu gemisinde konuşlandırılması planlanan Bayraktar TB3’ün kalkışı arasında. 150 metreTCG Anadolu pist uzunluğu 232 metre Bayraktar TB3 ise rahatlıkla iniş kalkış yapabilmektedir. Bayraktar TB3’ün özelliklerini anlatan Güçlüer, ” 300 km/saate kadar hızlara ulaşabilir. Yaklaşık 8.000 feet’e kadar çıkabilir, ancak tüm savaş alanını değiştirebilecek bir silah sistemi gibi bir şey için inşa edildi.” söz konusu.

Sunucunun ABD menşeli CNBC kanalının Türk SİHA’ları için “Dünyadaki tüm savaş kavramını değiştirecek” Güçlüer deyince ilk kez bunun nedenini açıkladı. Güçlüer, her ülkenin olası savaş sistemleri üzerinden ulusal gücünü savaş anlayışına göre tasarladığını belirterek, “Ama o da bilinmeyen bir şey. Yani suyun 2-3 metre üzerinde uçuyor. Radara yakalanmıyor, düşük hızda ve alçak irtifada radara tespit edilmiyor ve üzerinde çok öldürücü silahlar var.” .”söz konusu.

ORDUSU DÜŞMAN ANLAŞMADAN KAYBOLUR

Bayraktar TB3’ün en çok korkulan özelliğinden bahseden Güçlüer, sözlerini şöyle sürdürdü;

Özellikle kuvvetli hava üslerinde karanlıkta çıkıp düşmanı görmeden sessiz bir şekilde düşmanın derinliklerine sızarlar. Bakın hala kriz var ama savaş başlamadı, ortam gergin ve ne yapıyor. Diyelim ki Türkiye diplomatik yolların kapandığını ve savaşa kesinlikle gireceğini anladı. Diğer tarafta hazırlanmakta olduğunu görebilirsiniz. Artık savaşa karar verildi. Başkan düğmeye bastı.

Bunlar havalanır ve cephe hattının gerisinden geçerler, cephe hattının değil. Daha savaş başlamadan düşman bunu görür. Ordunun arka bölgesindeki uçaklar düşürüldü, ambarlar imha edildi, akaryakıt istasyonları havaya uçuruldu ve birinci kademede düşman olduğunu gördüler ama arka taraf yoktu. Bu sadece böyle bir şey

Bayraktar TB3’ü TB2’den ayıran özelliklerin hız, görünmezlik ve mühimmat taşıma kapasitesi olduğunu belirten Güçlüer, bu SİHA’ların 5 bin kilometre menzile sahip olduğunu söyledi.

Esad’ın 300 tankı 3 günde vuruldu

Güçlüer, geçmişte TB2’lerle ilgili bir olayı da ilk kez canlı yayında duyurdu. Suriye’de EsadTürkiye’nin Suriye’ye müdahale ettiği ve Türk yönetiminin askerlerimizi öldürdüğü günü hatırlatan emekli Albay, burada 3 günde bir tank alayının yani 300’e yakın tankın imha edildiğini bildirdi. “Bunun ne anlama geldiğini biliyorsun. Orası bir ülkenin askeri rezervi.” dedi. Güçlüer, çaba başlamadan önce Esad’la birlikte bir tank alayı oluşturulduğunu söyledi.

SİHA’LARIMIZI İNDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

Bayraktar SİHA’larla ilgili bir ayrıntıya daha dikkat çeken Güçlüer, Ukrayna-Rusya savaşında düşürülen Bayraktar SİHA’ların olmadığını ancak çok sayıda ABD ve İran SİHA’sının düşürüldüğünü söyledi. Geçen hafta Rus savaş uçakları tarafından üzerine akaryakıt dökülerek düşürülen 90 milyon dolarlık ABD SİHA’sını hatırlatan Güçlüer, şunları kaydetti: “ABD SİHA’ları komuta kontrol sistemi ile çalışabiliyor ama o sisteme atılan yakıt gelince patladı ve düştü. Asıl sorun komuta kontrol sistemi yani merkezle bağlantısı. SİHA düştü, bizimkini neden düşüremiyorlar? Çünkü bizim komuta kontrol ilişkimiz kopsa da yapay zeka “Bunu düşürmesi imkansız çünkü modülü sayesinde gittiği rotayı hatırlıyor. Ama vurulması gerekiyor. Vuramazlarsa, çok hızlıdır. Bizimkileri düşürmeleri de mümkün değil çünkü bir SİHA’yı da düşürmek mümkün değil.”sözlerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu