Teknoloji

Bölgelere göre Türkiye’de en çok satan ikinci el otomobiller

Sıfır otomobil satışının 592 bin adet olarak gerçekleştiği 2022 yılında, ikinci el otomobil satışı 6,4 milyon adede ulaştı. Rekor kıran ikinci el satışları kapsamında Türkiye’nin ikinci el otomobil haritasına da mutlaka yer verildi.

Geçen yıl en çok tercih edilen ikinci el otomobil modelleri Fiat Egea, Renault Megane ve VW Passat oldu. Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri ‘Fiat Egea’ derken, Güneydoğu Anadolu yine ‘VW Passat’ı tercih etti.

2.EL TÜRKİYE ARAÇ HARİTASI

Artan fiyatlar ve düşen alım gücünün de etkisiyle 2022 yılı ‘ikinci el otomobil’ yılı oldu. Geçen yıl satılan 592 bin 660 yeni otomobile kıyasla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 6 milyon 396 bin 191 otomobilin etabı tamamlandı.

Bu dönemde en çok satan 2. el otomobil modeli 2017 model Fiat Egea olurken, 2017 model Renault Megane ikinci, 2015 model Volkswagen Passat ise üçüncü en çok satan ikinci el otomobil modeli oldu. Bu modelleri sırasıyla 2016 model Volkswagen Passat ve 2015 model Fiat Linea izledi.

Otomotiv bilişim şirketi Cardata’nın derlediği bilgiler, Türkiye’nin yedi bölgesinde en çok satan ikinci el otomobil modellerini de ortaya koydu.

Bu kapsamda 2022 yılında Marmara ve İç Anadolu Bölgelerinde en çok tercih edilen ikinci el otomobil modeli Fiat Egea Sedan olurken, Karadeniz Bölgesinde Fiat Linea, Ege Bölgesinde Dacia Sandero ve Doğu Anadolu Bölgesinde Ford Tourneo Courier oldu. ilk sırada yer alıyor. alınmış. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tercihi değişmedi. Bölgede en çok işlem gören ikinci el otomobil modeli Volkswagen Passat oldu. Bire bir formda ise Akdeniz Bölgesi’nin tercihi de Passat oldu.

LİDER RENAULT

Üç büyük şehir İstanbul, Ankara ve İzmir aynı zamanda ikinci el otomobil satışının en fazla olduğu iller oldu.

İstanbul’da 2022’de en çok parçaya sahip ikinci el otomobil modeli dizel otomatik Renault Megane olurken, İzmir’de Peugeot 301 ve Ankara’da Fiat Egea tepeye yerleşti. Genel tablodaki pazar paylarına bakıldığında Renault markasının liderliği dikkat çekti. 2022 yılında ikinci el otomobil satışından Fransız Renault yüzde 13, Fiat markasının payı yüzde 12, Volkswagen markasının payı yüzde 11, Ford’un payı yüzde 10 ve Opel’in payı yüzde 6 oldu.

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu