Haber

Çad yarın İsrail’de büyükelçilik açacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Çad’ın Geçici Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi Itno’nun görüşmeye geldiği bildirildi ve Çad’ın yarın yeniden kurulan diplomatik ilişkilerin ardından İsrail’de büyükelçilik açacağı belirtildi.

Çad’ın Geçici Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi Itno, 2 günlük resmi ziyaret kapsamında geldiği İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, 5 yıl önce diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin ardından Çad’ın yarın İsrail’de büyükelçilik açacağı bildirildi.

“Afrika’nın göbeğindeki büyük bir ülkeyle olan bu ilişkileri son derece önemli görüyoruz. Bunlar, yeni seviyelere, yeni zirvelere çıkarmak istediğimiz ilişkiler. İsrail ziyaretiniz ve büyükelçiliğin açılışı bunun bir ifadesidir. Netanyahu yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Itno’nun ziyareti, babası eski Devlet Lideri İdris Debi Itno’nun cephede isyancılar tarafından öldürülmesinin ardından Nisan 2021’de göreve gelmesinden bu yana İsrail’e yaptığı ilk ziyaret olarak kaydedildi.

İsrail ile Çad arasındaki diplomatik çıkarlar 47 yıl sonra 2018’de yeniden tesis edildi. İsrail’i ziyaret eden ilk Çad Devleti Lideri İdris Debi Itno, Kasım 2018’de Netanyahu ile Kudüs’te bir görüşme yaptı. Netanyahu, Ocak 2019’da Çad’ı ziyaret etti. – TEL AVIV

haberdoganyol.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu