Haber

Çin Başbakanı Li Qiang, G20 üyelerine ekonomik küreselleşmeyi teşvik etme çağrısında bulundu

YENİ DELHİ, 10 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Qiang, G20 üyelerini kararlı bir şekilde ekonomik küreselleşmeyi ilerletmeye ve G20 içinde birliği, işbirliğini ve kapsayıcılığı teşvik etmeye çağırdı.

Li, Cumartesi günü 18. G20 Zirvesi’nin ilk oturumunda yaptığı konuşmada, G20 üyelerinin bloğun kurulduğu dönemde var olan birlik ve işbirliği ruhuna bağlı kalmaları, barış ve kalkınma konusunda sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini söyledi.

Başbakan, G20 üyelerinden, dünyanın ekonomik büyümesine güven aşılamak ve süreci hızlandırmak amacıyla makroekonomik politika uyumunu aktif olarak güçlendirerek küresel ekonomik toparlanmayı desteklemek için ortak hareket etmelerini istedi.

Li, G20 üyelerinin ekonomik küreselleşmeyi kararlılıkla desteklemesi, sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarlı ve sorunsuz işleyişini ortaklaşa sağlamaları ve küresel dışa dönük işbirliğini teşvik etme konusunda birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Li, G20 üyelerinin aynı zamanda dünyanın yeşil konutlarını korumak, yeşil ve düşük karbonlu kalkınmayı teşvik etmek, deniz ekolojik ortamını korumak ve küresel sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesinde ortak olmak için birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

Başbakan, G20’nin bölünme yerine birliğe, çatışma yerine işbirliğine, dışlama yerine içermeye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu