Haber

Evlilik dışı cinsel ilişkiye hapis cezası getiren Endonezya yasası

Endonezya’da, evlilik dışı cinsel ilişkiye bir yıla kadar hapis cezası öngören yeni bir ceza kanunu değişikliği parlamentodan geçti. Değişiklik ayrıca devlet başkanına veya devlet kurumlarına hakaret etmeyi ve Endonezya’nın devlet ideolojisine aykırı herhangi bir görüş ifade etmeyi yasaklıyor.

Yakın akraba gibi sınırlı kişiler tarafından bildirilebilecek evlilik dışı cinsel ilgi en fazla bir yıl, sadece devlet başkanı tarafından yapılabilecek bir suçlama olan devlet liderine hakaret ise ağır ceza ile cezalandırılır. 3 yıl.

Hukuk ve İnsan Hakları Bakan Yardımcısı Edward Hiariej, parlamentodan geçen yasa değişikliğinin uygulanabilmesi için eyalet lideri tarafından imzalanması gerektiğini belirtti. Değişikliğin hemen hayata geçirilemeyeceğini kaydeden Hiariej, “Yeni yasanın üzerinde çalışılması gereken çok sayıda uygulama yönetmeliği var, bu nedenle bir yıl içinde imkansız.” Hiariej, değişikliğin hayata geçmesinin 3 yılı bulabileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni ceza yasası, yabancılar kadar Endonezya vatandaşlarına da eşit şekilde uygulanacak.

2019 yılında bir taslakla gündeme getirilen yasa tasarısı ülkede protestolara neden oldu. Başkent Cakarta’da parlamento önünde meydana gelen insan hakları aktivisti bir grup protestocu, hükümetin ceza kanunu taslağına karşı gösteri düzenledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu