Haber

Filistinlilere karşı “etnik temizlik” çağrısı yapan İsrailli Bakan, “ordudan” özür diledi

İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Filistin kasabası “Huwara yeryüzünden silinmeli” şeklindeki gerici sözleri nedeniyle “İsrail ordusundan” özür diledi.

Smotrich, 1 Mart’ta işgal altındaki Batı Şeria’da fanatik Yahudi yerleşimcilerin organize saldırılarına maruz kalan Huwwara kasabasına yönelik “etnik temizlik” çağrısı yapan açıklamasından ikinci kez geri adım attı.

Büyük tepki toplayan açıklamasının ardından ilk olarak 4 Mart’taki açıklamalarının “dil sürçmesi” olduğunu söyleyen Smotrich, İsrail Hava Kuvvetleri’ndeki bazı pilotların katılmayı reddetme kararının ardından bu kez ordudan özür diledi. eğitimlerde hükümetin aşırı sağcı politikalarını protesto etti.

“Bombalamak”tan bahsetmiyordu, Filistinlilerin “evlerini yıkmaktan” bahsediyordu.

Smotrich, Facebook hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Huvvara’nın yeryüzünden silinmesi gerektiğini” belirterek, “kasabanın pilotlar tarafından havadan bombalanarak sivilleri hedef alacağından haberinin olmadığını” söyledi.

Bombalamayı değil, “en fazla” Filistinlilerin evlerinin yıkılmasını kastettiğini iddia eden Smotrich, şu ifadeleri kullandı:

“Yolun her iki tarafındaki evlerin çoğunun yıkılması gerektiğini, binlerce yerleşimcinin, erkek, kadın ve çocuğun geçtiği Huwwara’da terörün devam etmemesi için yorum yaptım.”

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını savunan Smotrich, “İsrail ordusu ve komutanlarından özür dilediğini” kaydetti.

Özür açıklamasının ardından İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Bu önemli açıklamayla sorumluluk gösterdiği için Bakan Bezalel Smotrich’i tebrik ediyorum” tweet’ini attı. mesajınızı paylaştı.

Huvvara, fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından hedef alındı

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’a düzenlediği kanlı baskın, bölgede gerilimi bir kez daha tırmandırdı. İsrail ordusunun düzenlediği baskında 11 Filistinli hayatını kaybetti, yüzden fazla kişi yaralandı.

26 Şubat’ta Nablus’un güneyindeki Huwwara kasabasına düzenlenen silahlı baskında iki Yahudi yerleşimci öldürüldü.

Aynı günün akşamı yüzlerce Yahudi yerleşimci İsrail ordusunun himayesinde Huwwara’ya gelerek Filistinlilere karşı “toplu intikam” saldırıları başlattı.

Yerleşimciler gece boyunca kasabadaki onlarca ev ve arabayı ateşe vermiş, Filistinlilere saldırmış ve evlerini taşlamıştı. Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu linç girişimlerinde bir Filistinli öldü, çok sayıda Filistinli yaralandı.

Filistinlilere yönelik aşırı sağcı ve ırkçı politikalarıyla tanınan Dini Siyonizm Partisi’nin lideri Bakan Smotrich, bir panel konuşmasında, “Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik toplu saldırılarına ait olan Huwara kasabasını düşünüyorum. Huwara kasabası, yeryüzünden silinmeli.Bence İsrail Devleti bunu yapmalı.Bunu Allah korusun vatandaş kendi eliyle yapmamalı.” sözünü kullandı.

Smotrich’in “etnik temizlik” çağrısı olarak anlaşılan ve büyük tepki toplayan sözleri ABD başta olmak üzere birçok ülkeden tepki gördü.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Smotrich’in sözleri hakkında “Bu yorumlar sorumsuzca, çirkin ve iğrençti” dedi. Sözlerini kullandı.

Ardından Smotrich, “Huvvara yeryüzünden silinmeli” açıklamasının bir dil sürçmesi olduğuna değinerek, “Yanlış kelimeler seçtim. Duygu yoğunluğu sırasında söylenmiş sözlerdi.” değerlendirmişti.

selcuklu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu