Teknoloji

Google duyurdu! Yapay zeka arama motoruna geliyor

ChatGPT gibi yapay zeka botlarının her soruyu yanıtlıyor olması, insanların arama sorgularını tamamen değiştirdi.

Bu durumun farkında olan Google, arama sonuçlarında yapay zekayı daha fazla kullanmak için düğmeye bastı.

Google, daha kısa resim ve sosyal medya gönderilerinin yanı sıra yapay zeka ile yapılan konuşmaları da içerecek şekilde arama sonuçlarını ince ayar yapacak.

Arama sonuçlarına yapay zeka takviyesi

Google, kullanıcıların arama sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayan ve üretken yapay zekası tarafından desteklenen üç yeni özelliği duyurdu.

Şirketin internet sitesinde yayınlanan bir blog yazısında duyurulan yeni özelliklerin, Google’ın sunduğu Arama Üretken Deneyim (SGE)’ye dayandığı belirtildi.

Yapay zeka destekli kısa özetler geliyor

Google’ın SGE’si, yapay zekanın yardımıyla, aradığınız bahislerle ilgili fotoğraflar, resimler ve kişiler sağlayarak hızlı bir şekilde kısa özetler oluşturur.

Aranan konuyla ilgili sitelerin linkleri aşağıda listelenecek ve yapay zekanın sunduğu özet üstte yer alacaktır.

Bu özellik sayesinde örneğin “En küçük yırtıcı kuş” araması yaptığınızda kuş türünün görseli ve kısa bir özeti sitelerin linklerinden önce ilk sıralarda çıkacaktır.

Google, yapay zeka sistemindeki iyileştirmeler sayesinde özet üretme süresini yarıya indirdiğini ve daha hızlı yanıt sürelerine ulaşabildiğini iddia ediyor.

Ayrıca yapay zekanın çevrimiçi aramayı yanıtlarla yenilemesinin ardından bazı kullanıcılar bu özelliğin bilgi bulmayı kolaylaştırdığını öne sürüyor.

payasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu