Haber

Greenpeace, Depremde Yıkılan İsias Oteli Önünde “Yeşil Fuar Dönüşüm Anlaşmasını Birlikte İmzalayalım” Çağrısı Yaptı

Greenpeace Akdeniz Program Yöneticisi Sevil Turan Ceylan, depremde 65 kişinin hayatını kaybettiği İsias Oteli’nin enkazı önünde yaptığı açıklamada, “Greenpeace Akdeniz olarak bu büyük acıyı yüreğimizde taşıyoruz ve buna mecbur olmadığımızı söylüyoruz. ‘Kader’ denilerek geçiştirilemeyen bu felaketler zincirinin ana sebebi olan çarpık sisteme de değinerek, “Bugün Yeşil Fuar Dönüşüm Anlaşması’nı duyurmak için buradayız. Bütüncül bir Yeşil Fuar Dönüşüm politikası olmadan felaketler ve adaletsizliklerle boğuşmaya devam edeceğimizi biliyoruz.”

Greenpeace, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 65 kişinin ölümüne neden olan İsias Oteli önünde açıklama yaparak Yeşil Fuar Dönüşüm Sözleşmesi’nin imzalanması için davette bulundu. Greenpeace Akdeniz Program Yöneticisi Ceylan, “Yıkımın sembolünden sesleniyoruz” başlığıyla paylaşılan görselde şunları söyledi:

“RANTA’YA DAYALI KIRMIZI SİSTEMİN YOK OLDUĞU YER BURASIDIR”

“Öncelikle depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Greenpeace Akdeniz olarak burada hayatını kaybeden 30 rehber, 35 KKTC öğrenci, öğretmen ve velinin ailelerine ve yakınlarına Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazimağusa Türk Maarif Koleji İsias Otel’de, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halklarının acılarını paylaşıyor, acılarınızı paylaşıyoruz.Bugün burada İsias Otel’de bu duyuruyu yapmamızın nedeni, bunun bir çok ama çok üzücü bir sembol.Burası sadece canımızı kaybettiğimiz İsias Oteli değil, dere kumlarından yapılan, Kaçak katların atıldığı, kolonların kesildiği, kiraya dayalı çarpık sistemin olduğu yer, Mühürlü olduğu halde ruhsatı olan bina yıkıldı. Sadece jeolojik olarak değil, ekolojik, sosyal ve sistematik olarak da bir çöküşün ortasında olduğumuzun kanıtıdır.

“YEŞİL FUAR DÖNÜŞÜM SÖZLEŞMESİNİ DUYURMAK İÇİN BURADAYIZ”

Greenpeace Akdeniz olarak bugün ‘kader’ demekle önüne geçilemeyen bu felaketler zincirinin ana sebebi olan çarpık sisteme mecbur olmadığımızı söylemek ve ‘Yeşil Fuar Dönüşüm Anlaşması’nı duyurmak için buradayız. ’, bu büyük acıyı yüreğimizde taşıyor. Bütüncül bir Yeşil Fuar Dönüşüm politikası olmadan felaketler ve adaletsizliklerle boğuşmaya devam edeceğimizi biliyoruz. İklim adaletinden cinsiyet eşitliğine, temiz hava haklarından işçi haklarına, doğa sömürüsünden çarpık kentleşmeye kadar tüm bahislerin bir sistem sorunu olduğuna inanıyoruz.

“BİRLİKTE KONUŞALIM”

Ara tatilin tam ortasında, Yeşil Fuar Dönüşümü’nden yana olan tüm paydaşlara, basına, bilim insanlarına ve özellikle bu seçimlerde oy kullanacak herkese sesleniyoruz. Afetlere karşı toplumu savunmasız bırakmayacak, ihmallere karşı önlem alacak, dünyayı gelecek nesiller için yaşanır kılacak, kimseyi geride bırakmadan yaşama, doğaya ve topluma adil bir düzen sağlayacak Yeşil Fuar Dönüşüm Sözleşmesi’ni hep birlikte imzalayalım.” söz konusu.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu