Ekonomi

Hamsi Trabzon sahillerine ulaşınca tezgahlarda yöresel hamsiye ilgi arttı.

Genelde Batı Karadeniz ve Marmara bölgelerinde avlanan hamsi, bu sıralar Trabzon’da da bol bol avlanırken, tezgahlarda kilosu 25-35 TL’den satılıyor. Özellikle son 3-4 gündür yöresel hamsi tezgahları Trabzon Balık Hali’ni süslerken havaların soğumasıyla hamsiye talep daha da arttı.

Balıkçılardan Ahmet Çoğalmış, geçmişte Sinop’tan gelen hamsinin Trabzon açıklarında 3-4 gün bol bol avlanmaya başladığını bildirdi. yemek zamanı. Trabzonlular yüzde 90 hamsiyi tercih ediyor. Trabzon’un klasik balıkları hamsi, mezgit, istavrittir. Şu an balık mevsimi olduğu için gelecekte bol bol olmasını umuyoruz. Hamsi fiyatları 3 kilo. “Mezgit 100 TL, mezgit 50-90 TL, barbunya 50-100 TL, tirsi balığı 50 TL, istavrit 60 TL. Bu yıl çeşit açısından bol sezon yaşıyoruz. Hamsinin tuzlanma zamanı” dedi.

Balıkçılardan Gökmen Aydın, bugünlerde hamsinin yanı sıra diğer balık çeşitlerinin de bolca gelmeye başladığını kaydederek, “Bugünlerde hamsi genellikle Giresun ve Trabzon açıklarında avlanıyor. İnce hamsi kilosu 25 TL, iri hamsi 35 TL. TL Diğer balık çeşitlerinin fiyatı palamut 50-60 TL, mezgit 50-60 TL, istavrit 65 TL, yaban mersini 60-75 TL Önceden çok çeşit yoktu hamsi çeşitleriyle gelmeye başladı inşallah gelir Bol olsun. Vatandaşlar bu yıl palamut yedikleri gibi hamsiyi de inşallah bu yıl da yiyecekler. Havalar soğudu bu aralar. Bu nedenle balık daha çok soğuk havalarda tercih ediliyor. Hamsi fiyatları 3-4 gündür 25-35 TL ortasında değişiyor” dedi. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu