Haber

HDP’nin “Demokratik Cumhuriyet Konferansı” İstanbul’da yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından İstanbul’da “Demokratik Cumhuriyet Konferansı” düzenlendi.

Bakırköy’deki İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, amaçlarının demokrasiyi geri dönülmez bir biçimde tesis etmenin yollarını birlikte aramak olduğunu söyledi.

Sancar, demokrasinin önünü açmanın, cumhuriyeti demokrasiyle buluşturmanın, bütünleştirmenin ve kopmaz bir bağ içine oturtmanın temel sorunlarla gerçekçi yüzleşmekten geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

“İhtiyacımız olan, siyaseti tamamen özgürleştirmek, bireyi özgür kabul etmek, toplumda bu farklılıklar için eşit ve bir arada yaşama fırsatları yaratmak ve büyük bir barışı tesis etmektir. büyük barış ama bu temelde.Ancak eşit yaşamanın kurallarını oluşturduğumuzda farklılıklarımızı da kurabiliriz.Ancak özgürlüğü bu toplumun kurucu dinamiği haline getirdiğimizde herkesin özgürce konuşabildiği ve özgürce konuşabildiği bir yaşamı da kurabileceğiz. eşit hissetmek

“Kürt sorunu, cumhuriyet ile demokrasi arasındaki en büyük çatlaktır”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da demokratik cumhuriyetin tüm sorunları çözmenin anahtarı olduğunu belirtti.

Türkiye’de Kürt sorununa çözüm bulunmadığını belirten Buldan, şöyle devam etti:

“Bu ülkedeki bütün sıkıntıların kaynağı olan Kürt sorununun acizliği, cumhuriyetin demokrasi ile buluşmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Kürt sorunu, cumhuriyet ile demokrasi arasındaki en büyük çatlağı oluşturmaktadır. Cumhuriyet’in yol açtığı tahribatları ve Cumhuriyet’e bağlı olarak yaşananları sıralamak elbette ki zamanımıza değmez.” Bu günlerimize yetmez. Bu birliğe dayalı bir toplumsal mutabakatı her zaman birlikte garanti altına alacağımızın teminatı olarak görülebilir. Dolayısıyla sorunun demokratik bir tahlili vardır, kalıcı bir barış, cumhuriyetin demokratikleşmesi açısından da tarihi bir rol oynayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu