Haber

Hollanda ve İran dışişleri bakanları telefonda görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra telefonda görüştü.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, iki bakan görüşmede “ilgili konulara” ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Batılı ülkelerin insan ve kadın hakları konusundaki ikili standartlarını ve İran’ın içişlerine müdahaleci tutumlarını eleştiren Abdullahiyan, bazı Batılı otorite ve çevrelerin medyayı İranlı gençleri ve kadınları “kışkırtmaya çalışmak” için bir araç olarak kullandığını iddia etti.

Abdullahiyan, bunun diplomatik alanda verimsiz bir hamle olduğunu ve İran’da şiddet ve terör eylemlerinin yayılmasına yol açtığını belirtti.

Abdullahiyan, ülkede devam eden gösterilerle ilgili yargılamalara da değinerek, “Polis ve asayişe yönelik terör ve şiddet uygulayan, ateşli silah kullanan ve kullanmayan isyancılar ve failler, şüphesiz ki kanun hükümlerine göre yargı önüne çıkarılacaktır. ülkenin kanunları.” terimini kullandı.

İran ve Hollanda’nın ortasındaki 400 yıllık çıkar geçmişine değinen Abdullahiyan, iş birliğinin artırılması ve ikili bağlantıların geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Hoekstra da İran ile Hollanda arasındaki tarihi ilişkilere değinerek, konsolosluk bağlantılarının geliştirilmesi için New York’ta düzenlenen 77. İki ülke vatandaşlarını ilgilendiren sorunlar.

Hoekstra, İranlı meslektaşının bir Hollanda vatandaşı ile sorunları çözmek ve ikili ilişkileri geliştirmek için diyalog ve toplantıları sürdürme konusundaki uygun niyetini takdir ettiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu