Haber

İlçede sokak hayvanları için 11 beslenme noktası oluşturuldu! Mahkeme, Hıfzıssıhhanın vicdanları yaralayan kararını durdurdu

Manisa’nın Gördes ilçesinde 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde ilçe sağlık kurulu kararıyla sokak hayvanlarının bulundukları yerlerde beslenmesi yasaklandı. 6 Ekim’de yönetimin internet sitesinden açıklanan karar, Hayvanları Koruma Vakfı tarafından Türkiye’ye duyurulmuş ve karar tepki toplamıştı.

HAYVANLARI 11 BESLEME NOKTASI DIŞINDA BESLENENLER CEZALANDIRILACAK

Kararda; Sokak köpeklerinin risk oluşturduğu gerekçesiyle ilçe genelinde 11 besleme noktası kurulduğu belirtilirken, bu noktalar dışında sokak hayvanlarını besleyen kişilere cezai işlem uygulanmasına karar verildi. Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı; Kararın usule aykırı olduğu gerekçesiyle Manisa 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. 2022/1051 sicil numarasıyla kaydedilen davada mahkeme, idareden beslenme noktalarının görüntülerini ve haritada işaretlenen bu yerleri gösteren haritanın mahkemeye gönderilmesini istedi. Lider ve kaymakam hakkında suç duyurusunda bulundu.

LOT: KARAR TAMAMEN HUKUKSUZDUR

Gördes Kaymakamlığının 24.04.2019 tarihli kararına rağmen idare mahkemesinde dava açan Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı Başkanı Erman Paçalı 2022/7, “Bu karar tamamen hukuka aykırı ve dahası kötü niyetli bir karardır. Mevzuata alışık olmadıklarını beyan ettikleri noktaları terk ederek hayvan popülasyonunu kontrol altına almak için müthiş bir girişimde bulunmuştur. Beslenme odakları kuramazlar” denildi. orman kenarı, yaban hayatı alanında ve kentte hayvanların beslenmesini yasaklıyor. Bu yasaya aykırı. Beyan ettikleri beslenme odaklarının gerçekte olmadığını da tespit ettik. Duyuru yaptık.” dedim.

İDARE MAHKEMESI İNFAZI DURDURDU!

Manisa 1. İdare Mahkemesi, davanın yürütmesini durdurma kararı aldı. Mahkeme kararında “işlemin hukuka aykırı olduğu ve kararın uygulanmasına devam edilmesi halinde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağı” vurgulandı. İdare Mahkemesi’nin kararı 5 Ocak’ta yönetime ve vakfa tebliğ edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu