Ekonomi

Kahramanmaraş Gastronomisi ‘Üreten Bölge, Üreten Türkiye’ Projesi ile EXPO 2023 Alanında Buluştu

– ‘Üreten Bölge, Üreten Türkiye’ projesiyle üretici ve pazarlamacı firmalar bir araya geldi

Kahramanmaraş mutfağı EXPO 2023’te buluştu

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta ‘Üreten Bölge, Üreten Türkiye’ projesiyle şehrin gastronomisi tanıtılırken aynı zamanda üreticiler ve pazarlamacılar bir araya geldi.

Zengin mutfağı, tarihe ışık tutan tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en değerli şehirleri arasında yer alan Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri, Güvenilir Ürün tarafından yürütülen ‘Üreten Bölge, Üreten Türkiye’ projesi ile bir araya geldi. Platform, KMTSO ve TBMM Tarım Komisyonu.

Kahramanmaraş’ın gastronomisi konuşulurken, şehrin pahalı yerel lezzetleri ve Gasto-Turizm potansiyelinin gün yüzüne çıktığı programda, şehrin lezzetli yemekleri yine şehrin yerel üreticileri tarafından tanıtılma fırsatı buldu.

Programda konuşan Güvenli Çalışma Platformu Lideri Celal Toprak, “Deprem sonrası en büyük kaybımız üretim kaybı oldu, üretim kaybı da buradan göçü tetikleyen bir olumsuzluktur. Bu, üretim kaybını ortadan kaldıracak bir adımdır. ve yeniden üretmek. Burada tarladan çatala kadar üretimi yeniden şekillendirmenin bir adımı var.” Adım bugün atıldı ve başlandı” dedi.

Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Betül Zabun Kenger, “Aslında coğrafi işaretli ürünler de dahil olmak üzere yerel ürünlerimizi, ulusal pazardaki toptan satın alma firmalarına veya ürünleri raflarına koyabilecek tecrübeli aşçılara sunuyoruz. Bir iş birliği olmasını umuyoruz. Bundan doğacak ama tabi ki önceliğimiz kadın girişimciler ve kadınlardır.” “Kooperatif kurulmasıyla bir etkinlik düzenledik. Burada Muteber Gıda Platformu ile üreticiden son paketlemeye, marketten gıda marketlerine ve toptan alım yapacak büyük restoran zincirlerine kadar şehrin üreticilerini buluşturduk, “dedi.

İş adamı Serhan Erdoğanyılmaz, “Kahramanmaraş için çok değerli bir gün. Depremde zarar gören departmanlarımızı yeniden ayağa kaldırmak için çok değerli bir gün. En pahalı tarafı da hem yerel ürünlerimizi şehrimize getiriyoruz, hem de sigorta kapsamında.” Muteber Besin Platformu tarafından kadın girişimcilerin çatısı altında ve kendi markaları çatısı altında, “Davetli büyük firmaların kendilerinden alım yapacağı iş görüşmelerine aracılık ettik. Bu büyük firmalara uzun vadeli alıcı olma fırsatını sunmuş olmak bizim için ne kadar güzel” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu