Haber

Kayseri’deki terör saldırısının sanıklarına ağır cezalar verildi.

Kayseri’de 17 Aralık 2016’da çarşıya giden askerleri taşıyan halk otobüsüne patlayıcı yüklü araçla düzenlenen terör saldırısı davasında yargılanan sanıklar cezalandırıldı. MİT ve polisin düzenlediği operasyonda Irak’ta yakalanarak Türkiye’ye getirilen ‘Fırat Botan’ kod adlı PKK’lı terörist Ferhat Tekiner’e hata suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, 54 kez de 20 yıl hapis cezası verildi. ‘Nitelikli cinayet ve cinayete teşebbüs’ suçundan. Hırsızlık suçundan 54 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri’de 17 Aralık 2016’da çarşıya giden Kayseri 1’inci Komando Tugayı’na bağlı halk otobüsüne PKK tarafından düzenlenen bombalı saldırıda 15 asker şehit oldu, 54 asker gazi oldu. Patlamanın ardından yürütülen soruşturma çerçevesinde, saldırının faili ‘Fırat Botan’ kod adlı PKK’lı terörist Ferhat Tekiner, MİT ve polisin ortak operasyonuyla Irak’ta yakalanarak tutuklandı. Kayseri Adliyesi 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada terör saldırısının faillerinden Ferhat Tekiner hazır bulunurken; MY, M.Ö., SA, BK, MA ve MO SEGBİS ile bağlandı.

Yapılan yargılama sonucunda mahkeme heyeti; BK’dan Ferhat Tekiner’e ‘kasıtlı adam öldürme ve adam öldürmeye teşebbüs’ten 15 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 54 kez 20 yıl, ‘hırsızlık’tan 54 yıl; MA’ya, ‘nitelikli öldürme ve adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 54 kez 20 yıl hapis cezası; AB’ye “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, 54 kez 20 yıl 9 yıl hapis cezasına çarptırılan; B.Ö.’ye ‘nitelikli öldürme ve öldürmeye teşebbüs’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 54 kez 20 yıl hapis cezası; 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca sanıklar MY, MO, Ü.K. ve SA beraat etti. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu