Ekonomi

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın makamından ilk fotoğrafı

Şahap Kavcıoğlu’ndan görevi devralan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Genel Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın makamından ilk fotoğrafları paylaşıldı.

İlk konuşmasını yaptı

Dün düzenlenen devir teslim töreninde Hafize Gaye Erkan, Kavcıoğlu’na 2 yılda verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, “Ekibinizle birlikte zorlu bir süreci başardınız. Emekleriniz için teşekkür ederiz. Ülkemiz ve Merkez Bankası adına çalışanları, desteklerinizi, emeklerinizi ve hizmetlerinizi minnetle hatırlayacağımı bilmenizi isterim.” isterim.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

TCMB’ye atanan ilk kadın lider Erkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığına da atanan Kavcıoğlu, Erkan’a Türkiye için başarılı çalışmalarının devamını diledi.

MEHMET ŞİMŞEK: BİRLİKTE ÇALIŞMAK İÇİN BEKLİYORUM

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal medyadan Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın yeni görevine ilişkin bir açıklama yaparak, Erkan’ın “olağanüstü bir tercih” olduğunu vurguladı. Şimşek, “Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak Sayın Hafize Gaye Erkan ile çalışmayı ve destek olmayı dört gözle bekliyorum.” sözünü kullandı. Erkan için “mükemmel bir seçim” ifadesini kullanan Bakan Şimşek, şöyle devam etti: Güçlü akademik geçmişi ve uluslararası finans piyasalarındaki kapsamlı deneyimi, Türkiye’nin zor ekonomik zamanlarda yol gösterecek iyi bir konumda olduğunu gösteriyor.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamladı. Eğitimine ABD’de devam eden Erkan, Princeton’dan yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktorasını aldı. Erkan, Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik alanlarında iki eğitim programı tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, ABD’deki büyük banka ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve devralmalar konularında danışmanlık hizmeti vermiştir. Orada geçirdiği 9 yıl boyunca. verilmiş.

ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER ALINDI

2014 yılında First Republic Bank’ta göreve başlayan Hafize Gaye Erkan, burada görev yaptığı 8 yıl boyunca eş yönetim kurulu başkanı (Co-CEO), lider, yönetim kurulu üyesi, yatırım yöneticisi, mevduat yöneticisi ve risk eş yöneticisi görevlerinde bulundu. Merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyeliği yapan Hafize Gaye Erkan, 2022 yılında Fortune 500’e dahil olan global finansal danışmanlık şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katıldı. .

San Francisco Business Times’ın 2018 araştırmasına göre Amerika’nın en büyük 100 bankasında lider veya CEO unvanına sahip 40 yaş altı tek kadın olan Erkan, San Francisco Business Times’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi” seçildi. ve Crain New, York Business’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi”nde yer aldı.

“İZLENMESİ GEREKEN KADINLAR” LİSTESİNE GİRDİ

Hafize Gaye Erkan, 2019 yılında Crain’in “Bankacılık ve Finans Sektörünün Önemli Kadınları” ve American Banker’in “İzlenecek Kadınlar Listesi”nde yer aldı. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi.

9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan atandı. Kararname ile Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez Merkez Bankası Başkanlığı’na bir kadın lider atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu