Yaşam

Michelangelo’nun Tekrar Tekrar Bakma İsteği Veren Eserleri ve Arkasındaki Hikayeler

Zamanının en büyük sanatçısı olarak kabul edilir. Michelangeloşu anda tüm zamanların en büyük sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. Resim, heykel ve mimariAlanlarındaki güzel çalışmaları herkesi büyülüyor.

Tam adı Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni olan İtalyan sanatçı aynı zamanda bir Rönesans şairiydi. Sanatın her alanına el attığını söylemek abartı olmaz. Şimdi gel Michelangelo kimdir?Gelin bu büyük ustanın eserlerinin hikayelerine daha yakından bakalım ve inceleyelim.

Hayatta iken biyografisi yayınlanan ilk Batılı sanatçı Michelangelo kimdir?

İtalyan Rönesansının en parlak sanatçılarından biriBunlardan biri olan Michelangelo, 6 Mart 1475’te İtalya’da doğdu. Michelangelo artık bebekken ailesi Floransa’ya giderek onu taş ustalarından oluşan bir ailenin yanına yerleştirdi.

Eğitim çağına gelince ilgisi daha da artar. kiliselerde ressamları izlemek ve gördüklerini çizmek Açıktı. Okulda aldığı eğitimle pek alakası yoktu ama okulda tanıştığı bir arkadaşı onu yine hayatının en iyisi yaptı. Michelangelo’yu Domenico Ghirlandaio adlı ressamla tanıştırdı.

Ailesi, Michelangelo’nun eğitime pek ilgi duymadığını fark etmiş ve onu 13 yaşındayken Ghirlandaio’nun atölyesinde çırak olarak çalışmaya göndermişti. Burada fresk tekniğini (alçı üzerine çeşitli boyalarla yapılan resimler) öğrendi. Daha sonra Floransa hükümdarı Lorenzo de’ Medici’nin sarayının bahçesinde. klasik heykel eğitimi alınmış. Michelangelo’nun artık Floransa’nın seçkinlerine erişimi vardı.

Heykeltıraş Bertoldo di Giovanni’nin yanında çalıştı ve önde gelen şairler, akademisyenler ve hümanistlerle tanıştı. Anatomiyi anlamak için kadavraları da inceledi. Anatomi ve heykelin birleşimi, Onu o kişi yapan şey buydu. 16 yaşında yarattığı “Basamağa Oturan Madonna” ve “Sentorların Savaşı” da bunun en büyük kanıtıydı.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde Bologna’ya taşınan sanatçı, ölen bir heykeltıraşın yerine geçmek ve büyük bir projeyi (mezar ve türbe) tamamlamak için gereken son figürleri oymak üzere burada işe alındı. Dahası birçok farklı eseri inceleme fırsatıyakalanmış.

Daha sonra Floransa’ya döndü ve heykeller üzerinde çalışmaya devam etti. 1504’te tamamladı” Davut heykeli,Olağanüstü teknik becerisini ve sembolik hayal gücünü kesin olarak gösterdi.

Hayatının son 30 yılı; Sistine Şapeli’nde “Son Yargı” Kendini fresklere, şiir yazmaya ve mimariye adadı. Elindeki romatizmal hastalık kendisini etkilese de çalışmalarına farklı bir formda devam etti. 1564 yılında 89 yaşında vefat etti.

Michelangelo’nun eserleri:

  • “Son Yargı / Yargı Günü”(Son Yargı), 1536-1541
  • “Adem’in Yaratılışı”, 1511
  • “Davut Heykeli”(Davud), 1504
  • “Madonna ve Çocuk” (Bruges’lu Madonna), 1501-1504
  • “Musa’nın Yargısı”(Musa), 1513-1515
  • “Kutsal Aile” (Doni Tondo), 1507
  • “Melek” (Melek Heykeli), 1495

“Son Yargı” Michelangelo’nun eserleri arasında en dikkat çekici olanlardan biridir. Şu ayrıntılara bakın:

“Son Yargı”, Vatikan’daki Sistine Şapeli’nin sunak duvarına Michelangelo tarafından yapılmış bir fresktir. Bu fresk İsa’nın ikinci gelişini tasvir etmektedir. Tanrı’nın insanlığa son ve nihai kararı temsil etmek. Aslında eserin ana konusu diriliş olacaktı ancak papanın ölümünden sonra 1530’lu yıllardaki Roma’ya kıyamet temasının daha uygun olacağı düşünüldü.

Eserdeki figürlerin büyük oranda çıplak olması klasik kıyamet tasvirlerine bambaşka bir pencere açmıştır. insanların çıplaklığı, Bu onların eşitliğini temsil ediyordu. Hayatta kalanlar soldayken, lanetliler sağdaydı. Böylece mübarekler ve lanetliler birbirinden ayrılmış oldu.

“Adem’in Yaratılışı” adlı eser en az “Kıyamet” kadar ünlüdür ve çağdaş dünyanın her yerinde bu eserle karşılaşmaktayız.

Yine Sistine Şapeli’nde bulunan bu fresk, geçmişten günümüze en çok kopyalanan dini fotoğraflardan biridir. Eser, Tanrının ilk insanıdır Adem’e hayat vermek Tasvir ediyor. Üstelik Michelangelo’nun kendi yüzünü Tanrı’nın yüzü olarak çizdiği de iddia ediliyor.

Özellikle ellerin detaylarını her yerde görebildiğimiz freskte, Rönesans ve Reformdan sonra insanlık nasıl Yaratıcıya yabancılaştı? Açıklanması amaçlanmış olabilir. Sanırım Michelangelo ölümden dönüp konuşmadıkça bunu asla bilemeyeceğiz.

Rönesans heykel sanatının başyapıtı, işte Michelangelo’nun en tanınmış heykellerinden biri olan “Davut”.

3 yılda tamamlanan Davut heykeli, neredeyse mükemmel insan oranlarına sahip. Michelangelo’ya göre David, sanatçının üzerinde çalıştığı mermer bloğun içindeydi ve mermeri oyarak onu dışarı çıkardı. Tıpkı bedenin derinliklerinde yatan ruh beğenmek. Sanatçının güvendiği bu disipline “disegno” adı verilmekte ve “Davut” heykeli bu disipline göre şekillenmektedir.

Her ne kadar hayranlık uyandıran heykel ilk olarak İtalya’nın Floransa kentinin merkezine yerleştirilmiş olsa da, Oluşabilecek hasarlar İncelendiğinde Floransa’daki Akademi Galerisine götürüldü. Bugün hâlâ burada, sırf heykeli görmek için akın eden ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor. Eserin tam boyutlu kopyaları dünyanın farklı yerlerinde sergilenmeye devam ediyor.

“Madonna ve Çocuk” Meryem ve bebek İsa’nın özenle hazırlanmış bir tasviridir.

Michelangelo’nun değerli eserlerinden biri “Madonna ve Çocuk” İsa ve Meryem’in doğrudan aşağıya bakması nedeniyle başlangıçta bir sunak olarak tasarlandığı düşünülüyor. Eseri öne çıkaran özelliklerden biri de Michelangelo’nun İtalya’da bıraktığı tek heykel olması. Bu pahalı eser, zengin bir tüccar ailesi tarafından 4.000 florine satın alındı.

1979’da Michelangelo’nun “Pieta” adlı eserine gösterilen akının ardından “Madonna ve Çocuk” kurşun geçirmez camın arkasında başladı. Şimdi görmek istiyorsanız 15 metre uzakta durmalısınız.

Michelangelo’nun Musa peygamberi tasvir eden “Musa’nın Yargısı” adlı eseri, peygamberin özel bir anını temsil etmektedir.

peygamber Musa, ilahi on emri ilan etmek Sina Dağı’na çıkar ve 40 gün bekler. Şehre döndüğünde halkın bir buzağı heykeline tapındığını görür.

Bu durum Hz. Musa’da büyük bir öfke yaratır. İşte Michelangelo’nun yarattığı heykelde Tam da bu an temsil ediliyor. Peygamber öfkeli, bir eliyle sakalını karıştırıyor ama yine de kendine hakim görünüyor.

Michelangelo, “Kutsal Aile” adlı eserinde; İsa, Meryem ve Yusuf’u vurgular. Arkasındaki gençler ise hâlâ merak konusu.

Bugün hala orijinal çerçevesiyle korunmaktadır. “Kutsal Aile” Eserlerinde figürler, Rönesans dönemi için alışılmadık bir şekilde kıvrımlı duruşlar sergiliyor. Michelangelo’nun bu muhteşem kompozisyonu aynı zamanda Rönesans’ın son dönemlerinde yaygınlaşacak olan “Maniyerizm” akımının da öncülüğünü yapmıştır.

Resmin arka planında, klasik Yunan heykellerini anımsatıyorÇıplak adamlar farklı yorumlara açık olsa da ne amaçla orada oldukları tam olarak bilinmiyor.

“Melek” heykeli küçük olmasına rağmen en az Michelangelo’nun diğer eserleri kadar etkileyicidir.

51,5 cm uzunluğunda mermerden yapılmıştır “Melek” adlı eserin konusu Şehit Bolognalı Aziz Proclus. Her ayrıntısıyla büyüleyen heykel şu anda Bologna’daki San Domenico Bazilikası’nda bulunuyor.

İşte Michelangelo’nun hayatı boyunca yarattığı şeyler Bazı çalışmalar bu şekilde. Hikayeleri büyük ustaya bir kez daha saygı duymamızı sağlıyor. Elbette Michelangelo’nun buraya sığmayacak kadar çok sayıda ve mükemmel eseri daha var. En sevdiğiniz veya “Bu da listede olmalıydı.” Söylemek istediğiniz bir şey varsa yorumlara bekliyoruz.

Kaynaklar: Britannica, The Artist, The Arka Story

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu