Teknoloji

Microsoft Edge, YouTube videolarına canlı dublaj yapacak

Yapay zeka sayesinde dünya üzerindeki dil bariyeri hızla ortadan kalkıyor. Artık dünyanın her köşesindeki insanlar birbirlerini daha kolay anlayabiliyorlar ve Microsoft şimdi Edge tarayıcısıyla, videoların da her dilde kolayca tercüme edileceği bir sistemi hayata geçiriyor.

Microsoft Edge yakında YouTube, LinkedIn, Coursera ve daha fazlası gibi sitelerde gerçek zamanlı video tercümesi sunacak.

Şirket, bu yılki Build etkinliğinin bir parçası olarak, yeni yapay zeka desteği sayesinde, konuşulan içeriği siz izlerken canlı olarak hem dublaj olarak hem de altyazı yoluyla tercüme edebileceğini duyurdu.

Bu özellik şu ana kadar İspanyolca’nın İngilizce’ye çevirisinin yanı sıra İngilizce’nin Almanca, Hintçe, İtalyanca, Rusça ve İspanyolca’ya çevirisini de destekliyor. Ancak yapay zekanın ilerleme hızını dikkate alırsak, Türkçe de dahil olmak üzere, tüm dünya dillerinin tercüme edilmesi çok uzak değil.

Edge’in yeni yapay zeka özelliği, videoları kullanıcının ana diline çevirmenin güzel bir yolunu sunmanın yanı sıra, videoları sağır veya işitme güçlüğü çeken kişiler için de daha erişilebilir hale getirecek.

Edge ayrıca, sadece YouTube değil, Reuters, CNBC ve Bloomberg gibi haber sitelerindeki videolar için gerçek zamanlı çeviriyi de destekleyecek. Microsoft gelecekte daha fazla dil ve desteklenen web sitesi eklemeyi planlıyor.

Bu sistem tam olarak devreye girdiğinde, yapay zeka tüm videoyu saniyeler içinde çevirmiş olacağı için, bir videodaki içeriği yazılı olarak almak da mümkün olacak. Anlaşıldığı üzere yapay zeka korkunç bir hızla ilerliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu