İş

Nvidia ve Microsoft’tan ortak süper bilgisayar geliyor

Nvidia ve Microsoft, tamamlandığında “dünyanın en güçlülerinden biri” olacağını sav ettikleri bulut tabanlı yapay zeka odaklı yeni bir muhteşem bilgisayar üzerinde işbirliği yaptıklarını açıkladı. Yeni muhteşem bilgisayar, Microsoft Azure’un süper bilgi işlem altyapısından yararlanacak. Nvidia GPU’lar, ağ bağlantısı ve yapay zeka yazılımı ile birleştirilecek. Yapay zeka dağıtılmış eğitim ve çıkarım için özel olarak tasarlanmış ND ve NC serisi sanal makineler içerecek formda ayarlanıyor.

Nvidia ve Microsoft, projenin NVIDIA’nın tam yapay zekâ yığınını içeren birinci genel bulutu temsil ettiğini ve on binlerce Nvidia A100 ve H100 GPU, NVIDIA Quantum-2 400Gb/s InfiniBand ağı ve NVIDIA AI Enterprise yazılım paketi içereceğini argüman ediyor.

Nasıl kullanılacak?

Firmalar, yeni makinenin büyük modeller de dahil olmak üzere işletmelerin yapay zekayı eğitmesine, dağıtmasına ve ölçeklendirmesine yardımcı olmak için kullanılacağını söyledi. Nvidia, üretken yapay zekada araştırma yapmak ve daha fazla ilerleme kaydetmek için Azure’un ölçeklenebilir sanal makine örneklerini kullanmaya da hazırlanıyor. Bu, Megatron Turing NLG 530B gibi temel modellerin yeni metin, kod, dijital görüntüler, video veya ses oluşturmak için denetimsiz, kendi kendine öğrenen algoritmalar için temel sağladığı, yapay zekanın gelişmekte olan bir alanı.

Şirketler ayrıca Microsoft’un DeepSpeed ​​derin optimizasyon yazılımını optimize etmek için işbirliği yapacak ve Nvidia’nın eksiksiz yapay zeka iş akışları yığını ve Azure için optimize edilmiş yazılım geliştirme kitleri, Azure kurumsal müşterilerinin kullanımına sunulacak.

Nvidia kurumsal bilgi süreç lider yardımcısı Manuvir Das, “Yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeler ve endüstrinin benimsenmesi hızlanıyor. Temel modellerin çığır açması, büyük bir araştırma dalgasını tetikledi, yeni girişimleri teşvik etti ve yeni kurumsal uygulamaları etkinleştirdi” dedi.

En son yapay zekâ yeniliklerini kullanıma sunmak için Nvidia ile işbirliği yapan tek firma Microsoft değil. Oracle ve Nvidia, Oracle Cloud World 2022’de bir iş birliğini duyurdu. Oracle Cloud Infrastructure’ı (OCI) destekleyen A100 ve yakında çıkacak H100 üzere on binlerce Nvidia GPU içerecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu