Teknoloji

Pardus’tan ‘100. yıl’a özel edisyon

Bakan Kacır, yaptığı yazılı açıklamada, Pardus 23’ün 100. yıl versiyonunun Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından özel olarak tasarlandığını belirtti. Kacır, bu sürümün Türkiye’nin bağımsız yazılım geliştirme kabiliyetini ve teknolojik bağımsızlığını vurgulayan bir adım olarak öne çıktığını kaydetti. “Türkiye’nin bilgi teknolojileri sahnesindeki rolünü güçlendirmek ve milli kimliğini yansıtmak amacıyla geliştirilen bu versiyon, kullanıcılarına çağdaş bir işletim sistemi deneyimi sunmanın yanı sıra ülkenin teknolojik gelişimine katkısını da ortaya koyuyor.”söz konusu.

”TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE’NİN SİMGESİ”

Kacır, Türkiye’nin milli işletim sistemiyle daha güvenli ve verimli bir deneyim yaşamak için herkesi Pardus’a geçmeye davet etti. Pardus’un yeni ana versiyonunun, kullanım kolaylığını ön planda tutan TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirildiğini kaydeden Kacır, “Pardus 23 ‘Ay Yıldızlı’ versiyonu 30 Ağustos’ta yayınlandı. Ekim ayında Pardus 23 100. Yıl Özel Sürümü’nü piyasaya sürüyoruz. 29. Türkiye’nin bağımsızlığını ve yerli teknoloji üretme kapasitesini güçlendirmek için attığımız adımlardan gurur duyuyoruz.Pardus işletim sisteminin bu yeni sürümü, Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda önemli bir kilometre taşı ve büyük bir başarıdır. Tam bağımsız bir Türkiye’nin simgesi. Bu versiyon yerli ve milli bir yaklaşımı yansıtırken aynı zamanda Türkiye’nin teknoloji alanında milli potansiyelini de gösteriyor. Hem kamunun hem de özel sektörün kullanımına sunulan bu işletim sistemi, ülkenin siber güvenlik yeteneklerinin artırılmasında, bağımsızlığının ve veri gizliliğinin korunmasında kritik rol oynuyor.”

MANDAL: SİSTEM YÖNETİMİNİ KOLAYLAŞTIRIR

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, yaptığı yazılı açıklamada, Pardus 23’ün kullanıcıların tercihlerine göre iki farklı masaüstü ortamı sunduğunu belirtti. “XFCE ve GNOME sürümleri arasından seçim yaparak işletim sistemini ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Pardus 23, Pardus GNOME’a hoş geldiniz, XFCE ayarları, Pardus güncelleyici ve daha fazlası gibi kullanışlı yeni uygulamalarla birlikte geliyor. Bu uygulamalar kullanıcıların işini daha kolay ve daha hızlı hale getiriyor Ayrıca sistem yönetimini de kolaylaştırır. 100. yıl versiyonuna özel ek paketin yer aldığı özel versiyonu varsayılan olarak ISO olarak indirip kullanabilir veya halihazırda Pardus Yazılım Merkezi üzerinden kurup aktif hale getirebilirsiniz. Pardus 23 Ay Yıldız kuruldu. Cumhuriyetimizin 100. yılı. “Yılımızı kutlarken, TÜBİTAK’ın 60. yılını da görmenin heyecanını yaşıyoruz.”İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu