İş

Son dakika! AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: EYT yönetmeliği 4 maddeden oluşuyor

Yaşlı Emekliliğine ilişkin düzenlemeyi içeren kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Akbaşoğlu, EYT yasa teklifinin detaylarını canlı yayında paylaştı.

“KANUN GEÇ SALI-ÇARŞAMBA VERİYORUZ”

Yönetmeliğin 4 unsurdan oluştuğunu belirten Akbaşoğlu, “Yaşına bakılmaksızın istisnasız şartları tamamlayan emekli olur. Prim gün ve çalışma süresini tamamlayan kişi emekli olur. 5 puan destek primi verilir.” çalışan emekliye. Çalışan için zorunlu emeklilik şartı kalkacak.’ dedi.

AK PARTİ’DEN AKBAŞOĞLU: BUGÜN TARİHİ BİR GÜN

AK Partili Akbaşoğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle; “Bugün tarihi bir gün. Çünkü bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 5 adım atacağız dedik. Asgari ücretle ilgili yasal düzenlemeyi, memur ve emekli maaşları düzenlemesini, yönetmeliği yapacağız dedik.” 3600 ek göstergenin 500 bine yakın sözleşmeli çalışanın takıma ve EYT’ye geçişi.. 2021’de 2022 bütçesini görüşürken bunları konuştuk. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak arkadaşlarımız EYT ile ilgili kanun teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuyorlar.

“YAŞ ŞARTININ KALDIRILMASI İSTENİYOR”

Tüm sosyal güvenlik sistemlerinde 3 temel aranır. Sigorta süresi, prim ödeme günleri, yaş kuralı. Bu kapsamda kamuoyunda EYT adı altında oluşan platformların, derneklerin ve çeşitli yapıların talepleri söz konusu olmuş, EYT platformları 2022 yılında hem AK Parti’yi hem de MHP’yi farklı zamanlarda ziyaret ederek taleplerini dile getirmiş, özellikle bu açıklamaları ortaya koyduğumuzda, prim ve sigorta süresini doldurmanın yanı sıra yaşlı olan birçok kişinin taleplerini de bizlere ilettiler. Yaş şartının kaldırılması talep edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konunun çözümü yönündeki talimatı çerçevesinde çalışmaları ortaya koyduk ve Cuma günü yapılan müzakereler sonucunda teklifimiz kanunda son şekliyle teklife dönüştürüldü. Biz bu teklifi TBMM’ye sunduk. Öncelikle belirtmek isterim ki, 2023 yılında 2 milyon 250 bin çalışanımızı doğrudan etkileyen bu değerli tarihi reform, bu konuda 5 milyon çalışanımıza dokunmuş ve onların durumuna yönelik bir düzenleme içermektedir. Ekonomide büyük bir sıçrama yaparak seviyesini yükselten milli ekonomi modeli ve başarılı bütçe yönetimi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.

“4 MADDENDEN OLUŞAN BİR TEKLİF”

Bu, güçlü bir iradenin, istikrarın ve güvenin, büyük ve güçlü Türkiye vizyonunun, güçlü Türkiye vizyonunun sonucudur. 3 şey ayarlıyoruz. 4 unsurdan oluşan bir teklif. Bunlardan 2’si asliye, 1’i icraya ve biri de yürütmeye aittir. Sade, basit ve uygulaması basit, hakları genişleten genel ve kapsamlı bir şekilde EYT’ye özgü bir düzenleme içermektedir.

Akbaşoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili.

“9 EYLÜL 1999’DAN ÖNCE SİGORTA GİRİŞİ SÜREKLİ OLACAK”

EYT platformlarımız yaş kuralının kaldırılmasını talep etti. Yaş yasağının kaldırılmasına ilişkin mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaş sınırı olmaksızın emekli olma hakkına sahiptir. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı’nda geçerlidir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yaş sorunu ortadan kalkacaktır. Yürürlükteki mevzuat ile 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılık süresini dolduran çalışanlar yaş şartı aranmaksızın emekli olacaklardır.

“ÇALIŞAN EMEKLİLERE 5 PUAN DESTEĞİ VERİLECEK”

İkinci olarak çalışma hayatını desteklemek ve bunu tescil sürecinde devam ettirmek, üretimin, ihracatın ve ekonominin büyümesini sağlamak ve bu konuda kesintiye uğramamak amacıyla 5 puanla işyerlerine SGK takviye primi getiriyoruz. bu itibarla her çalışan emekliliği hak eder ve emekli olur ve işyerinde 10 gün kalır. Hazine, bu kanun teklifi kapsamında yeniden işe başlayacak durumda olan tüm çalışanlar için yaklaşık 500 lira destek vermeyi taahhüt ediyor ve yüzde 5 oranında taban prim veriliyor.

“ÇALIŞAN ÇALIŞAN İÇİN ZORUNLU EMEKLİLİK ŞARTI KALDIRILMIŞTIR”

Üçüncüsü ise yaptığımız düzenleme ile kadroya geçen ve taşeron olarak bilinen yüzbinlerce arkadaşımızın tamamı için düzenleme yapıyoruz. Buna göre, 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 23-24’üncü maddesinde düzenlenen geçici emekliliğe hak kazanmaları halinde bu çalışanların iş akdini feshetmelerine ilişkin yönetmeliği yürürlükten kaldırıyor, ister emekli olabilmelerini, isterse çalışabilmelerini sağlıyoruz. Emekliliği hak eden bir taşerondan işçi ekibine geçiş yapan çalışanlar için kendi yeri. Bu konuda kanun teklifi kapsamında yüzbinlerce insanımızın zorunlu emekliliğini ortadan kaldırıyoruz.

“TEKLİFİMİZE BAŞARILAR DİLİYORUM”

Bu irade, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu güçlü bir iradedir. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak kısaca sürecine değindiğim bu yaklaşımın çerçevesinde olduğunu söylemekten, elhamdülillah memnuniyetle karşılıyoruz ve o 5. adımı atıyoruz. Bu teklifin tüm EYT’lilere ve emekçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu