Ekonomi

Ticaret Bakanı Bolat rakamlarla açıkladı: İhracatta günlük tarihi rekor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “İhracatımız 23 Haziran’da günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar olarak gerçekleşti. Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşıldı”söz konusu.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“23 Haziran 2023’te ihracatımız günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar olarak gerçekleşti. Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşıldı.

(Günlük ihracat değeri ile 1977’deki yıllık ihracat (1 milyar 753 milyon dolar), 1999’daki aylık ihracat değerleri (Ağustos: 1 milyar 940 milyon dolar) aşıldı.)

“BU TARİHİ GÜNLÜK İHRACAT DEĞERİ, İHRACATÇILARIMIZIN DİNAMİKLERİNİ VE DİRENCİNİ GÖSTERİYOR”

Küresel ekonomi ve ticaretteki zayıf seyire rağmen bu tarihi günlük ihracat fiyatı, ihracatçılarımızın dinamizmini ve dayanıklılığını gösteriyor. Nitekim Haziran 2023 Kesintisiz İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Euro Bölgesi’nde 43,6’ya gerilerken, en büyük ticaret ortağımız Almanya’da 41,0 ile son 37 ayın en düşük seviyesi oldu.

Önümüzdeki dönemde önceliğimiz; Katma değeri yüksek ihracatta sürdürülebilir artışın sağlanması ve ithalata olan ihtiyacın azaltılması yoluyla bir yandan sağlıklı büyüme ortamının sağlanması, diğer yandan makroekonomik istikrarı zedeleyen dış kaynak baskısının azaltılması.

Ayrıca makroekonomik istikrarın tesisi ile yatırımlar için uygun ortam sağlanacak, yatırım-katma maliyeti yüksek üretim-ihracat zincirinin güçlü işlemesi için çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.

kirikhanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu