Haber

Türkiye Yazarlar Birliği panelinde “Geçmişten Günümüze Türkiye’de Depremler” tartışıldı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TYB), deprem bölgesinden akademisyen ve bilim adamlarının katılımıyla “Geçmişten Günümüze Türkiye’de Depremler ve Şehirlerimizin Yeniden İnşası” konulu panel düzenledi.

TYB Fazilet Lideri Mehmet Doğan, Birlik merkezindeki panelin açılışında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinin ilk depreminin 1924 Erzurum depremi olduğunu ve bu depremin kış aylarında da meydana geldiğini söyledi.

Doğan, dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’nın Karadeniz gezisi sırasında deprem nedeniyle Trabzon’dan Erzurum’a geçtiğini, o dönemin zor kuralları altında deprem kuşağına tanık olduğunu belirtti.

İlerleyen yıllarda yaşanan Erzincan depreminin 100 yılda bugünkü depremle kıyaslanabilecek tek deprem olduğunu belirten Doğan, şunları kaydetti:

“Erzincan şehrini adeta haritadan siliyor, yeri değiştirilerek yeniden kurulması gerekiyor. İnönü Diyarbakır’da gezerken 4 günde deprem bölgesine ulaşıyor. Erzincan ve Erzurum depremi koşullarında. , devletin fazla gücü olmadığı için pek bir şey yapılamaz.”

Cumhuriyet döneminin ilk depremlerini 1999 Gölcük ve Düzce depremleriyle karşılaştıran Doğan, geçmişteki depremlerde ulaşım ve tesislerin az olduğunu, 1999 depreminde devletin bu konulara yönelik ciddi bir hazırlığının olmadığını ifade etti.

1999’dan 2023’e Türkiye’de ulaşım koşullarındaki değişime rağmen sıkıntıların devam ettiğini belirten Doğan, son Kahramanmaraş merkezli depremlerin daha güçlü bir şekilde ele alındığını, büyüklüğü karşısında bu gücün yeterli görülmeyebileceğini kaydetti. ama uzun vadede bir analize daha yakın olduğunu düşünüyor.

prof. Musa Kazım Arıcan da Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin tüm ülkeyi olumsuz etkilediğini ve bu tür afetlerin öznesi ve nesnesinin insan olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu