Haber

Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria’nın Huwwara kasabasındaki Filistin mülklerine saldırdı

Batı Şeria’nın Huwwara kentinde bazı Filistinlilerin evlerine İsrail güçlerini savunan Yahudi yerleşimciler tarafından düzenlenen saldırılarda 1 Filistinli yaralandı, 5 Filistinli de göz yaşartıcı gazla yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgilere göre, İsrail güçlerini savunan onlarca Yahudi yerleşimci, Nablus kentine bağlı Huwwara kasabasına baskın düzenledi.

Filistinlilerin evlerine saldıran ve araçları taşlayan Yahudi yerleşimciler ile Filistinliler arasında çıkan olaylara İsrail güçleri lastik kaplı mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Huwwara’daki olaylarda başına isabet eden taşla yaralanan 1 Filistinli ile göz yaşartıcı gazdan etkilenen 5 Filistinliye tıbbi müdahalede bulunulduğu belirtildi.

Huwwara’da yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik toplu intikam saldırıları

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Nablus’a çok sayıda noktadan düzenlediği baskın, bölgede gerilimi yeniden artırdı.

Nablus’un tarihi Eski Kent bölgesinde bir evin etrafını saran İsrail askerleri, baskını protesto eden Filistinlilere gerçek mermilerle müdahale ederek 1 çocuk ve 2 yaşlı 11 Filistinliyi öldürdü, 6’sı ağır olmak üzere 100’den fazla Filistinliyi yaraladı.

Nablus’taki kanlı baskının ardından 26 Şubat’ta Huwara kasabasında düzenlenen silahlı saldırıda 2 Yahudi yerleşimci öldürüldü.

Olayın ardından yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun gözetiminde Huwwara’ya baskın düzenledi ve Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları başlattı.

Yerleşimciler kasabada onlarca konut, iş yeri ve aracı ateşe vermiş, bazı Filistinlileri linç ederek yaralamış, bir kişiyi öldürmüştü.

Saldırılar uluslararası kamuoyunun yanı sıra İsrail içindeki bazı kesimlerden de büyük tepki görürken, bir grup İsrailli hukukçu, saldırıları destekleyen Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve bazı sağcı milletvekilleri hakkında “hata” açıklaması yaptı. “savaş suçlarını teşvik ettiler”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu