Ekonomi

YSP’den 3 büyükşehir için ‘aday’ sinyali

Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili ve Küme Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, seçim süreci ve 2024’te yapılacak yerel seçimlere ilişkin Halk TV’de açıklamalarda bulundu.

Beştaş, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sürecinde HDP ile bir araya gelmemesini eleştirerek, “Masada olamasak da Kılıçdaroğlu’na oy verelim dedik. Ancak %1 partilerine bakanlık verirken partimizden uzak durmuştur. Bu durum halkımız arasında ciddi bir tepkiye neden oldu. Vatandaşlar bizi eleştiriyor. Kılıçdaroğlu, Kürt illerinde rekor oy aldı. Kılıçdaroğlu biz olmasaydık bölge illerinde böyle karşılanır mıydı? Onlara bir hak teslim etmemiz gerekiyor” dedi.

‘Kürtlere veba muamelesi yapılıyor’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) hakkında da konuşan Beştaş, “Aynı eleştiriyi TİP’e de yöneltiyoruz. Erkan Baş, ‘Kürtlerle yan yana durmasaydık daha çok oy alırdık’ diyor. Bir bakıma Kürtlere veba muamelesi yapılıyor. Biz bu tavrı doğru bulmuyoruz. Şu anda Emek ve Demokrasi Bloku bileşenlerinin toplantıları devam ediyor. Görüşmeden sonra herkes kendi partisi açısından kendi değerlendirmesini yapacak” dedi.

‘Aday gösterebiliriz’

HDP’nin üç büyükşehirde (Ankara, İzmir ve İstanbul) aday gösterip göstermeyeceği sorusuna Beştaş, “Elbette verebilir. Bu bizim en doğal hakkımız. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermemesine yönelik çok büyük eleştiriler var.”

derbenthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu