Haber

Yunan Bakan’dan Türkiye açıklaması: AB yolunda yanlarındayız

Resmi ziyareti kapsamında Kahire’ye gelen ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Shukri ile bir araya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı George Gerapetritis, Mısır televizyonu Al Qahera’ya Türkiye-Yunanistan ilişkilerine ilişkin değerli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Yunanistan’ın yakınlaşma ve samimi bir ilişki kurma sürecinde olduğunu belirten Yunan Bakan, Gerapetrit, Atina’nın Avrupa yolunda Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti.

MISIR TELEVİZYONDAN TÜRKİYE’YE BİLDİRİ GÖNDERDİ: BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

Kıbrıs’ta atılacak çok adım olduğunu belirten George Gerapetritis, şöyle konuştu: “Hepimiz ele alınması gereken çetrefilli meseleler olduğunu düşünmeliyiz. Bildiğiniz gibi Kıbrıs konusunda değerli bahisler var. Bu adımları kolaylaştırmak için Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırız.”söz konusu.

Bölgede barış için siyasi diyaloğa ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yunan Bakan, şunları söyledi: “İyi niyete dayalı yeterli bir komşuluk çıkarı tesis etmemiz gerekiyor. MEB ile kıta sahanlığı arasındaki ihtilafın boyutunu belirleyecek bir uzlaşmaya varılması gerekiyor. Yunanistan’ın konumu uluslararası hukuka, özellikle de Yunanistan Hukukuna saygı duymaktan yana. Deniz’i ona götürmeyi düşünüyoruz.”ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile iyi bir iletişim kanalı geliştirdiğini kaydeden Gerapetritis, şunları kaydetti: “Fidan Bey ile olumlu ve sistemli bir temas içindeyiz. Bizim asıl yapmak istediğimiz ticaret, ekonomi, sivil savunma, turizm, iki ülkenin genel kalkınması gibi ortak çıkarları olan pozitif bir gündem oluşturmak ve ardından bu yönde çalışmak. çıkarlarımız.”ifadelerini kullandı.

Eylül ayında BM’de yapılan toplantıya atıfta bulunan Yunan Bakan, şunları söyledi: “Eylül ayı ortasında BM Genel Konseyi’nde cumhurbaşkanlarının katılımıyla heyetler arası toplantı yapılacak ve yıl sonuna doğru genişletilmiş yapısıyla Yunanistan-Türkiye Yüksek Konseyi kurulacak.”söz konusu.

KAYNAK: HABER7 – STAR GAZETE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu