Ekonomi

BDDK’dan deprem bölgesi için DASK talebi

BDDK’dan Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne gönderilen yazıda, DASK teminatlarının depremden etkilenen şirketler için kullanılmasının öncelikli olarak iş yerlerinin onarımında kullanıldığı vurgulandı.

Sendikalara gönderilen yazıda, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından diğer konuların yanı sıra taşınmazlarda meydana gelen maddi hasarlar nedeniyle vatandaşların çok önemli maddi sıkıntı ve mağduriyetlerinin ortaya çıktığı belirtilirken, bazı mağduriyetlerin de yaşandığı anlaşıldı. yıkılan veya hasar gören gayrimenkuller konut kredisi için teminat teşkil ederken, bunların bir kısmı da müşterinin kullandığı diğer krediler için teminat teşkil etmiştir. aktarıldı.

DASK’ın depremde meydana gelen hasara ilişkin ödediği tazminat bedellerinin ilgili taraflara dağıtılması ve paylaşılması konusundaki sorun ve tereddütlerin netleştirilmesi amacıyla Türkiye Bankalar Birliği ve İştirak Bankalar Birliği nezdinde çeşitli yazışmalar yapılmıştır. Türkiye’nin Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ve DASK. Kaydedilen yazıda şu sözler yer aldı:

“Ülkemize maliyeti çok yüksek olan ve etkisinin bir süre daha sürmesi beklenen deprem felaketinin yaralarının sarılması için, depremden etkilenen bireylere mümkün olduğunca destek verilmesi ilgililerin değerli olacağını, Bu kapsamda, bankalara yatırılan deprem sigortası tazminat bedellerini ilgili müşterinin tüm alacaklarına bankalar ödeyecektir.Kesinti yönünde Kurumumuza iletilen şikayetler dikkate alınarak, Daha önce Birliğiniz aracılığıyla bankalara iletilmiş olan SEDDK ve DASK tarafından yapılan yazışmalar dikkate alınarak hassasiyetle duyurulmalıdır.İş yerinin tekrar faaliyete geçebilmesi için kullanılması değerlidir.”

Açıklamada, BDDK’nın 10 Şubat tarih ve 10507 sayılı kararına atıfta bulunarak, anapara ve faiz ödemelerinin 6 Şubat’tan itibaren müşterilerin talebine göre en az 6 ay ertelenmesine imkan verilmesine karar verildi. deprem/afet felaketinden etkilenen ve ödeme gücü azalan müşterilere kullandırılan krediler. değeri hatırlanır.

Maddede, müşterinin daha kısa süreli dönemsel taleplerinin gizli tutulması kaydıyla anapara ve faiz ödemelerinin ertelenmesi, faiz/kâr payı talep edilmeden erteleme yapılması durumunda müşterinin talebinin aranmaması, BDDK mevzuatı ile bankacılık ilke ve uygulamalarına uyulmasının uygun görüldüğüne ilişkin olarak aşağıdaki değerlendirmelerde bulunulmuştur:

“Bu süreçte müşterilere herhangi bir mağduriyet yaşatılmaması ve ek finansman dahil her türlü kolaylığın sağlanmasına karar verilmiş olup, bu husus 13 Şubat tarih ve 76932 sayılı yazımız ile tarafınıza tebliğ edilmiştir. Bu itibarla; anılan Kurul Kararı kapsamında depremde işyerleri hasar gören müşteriler de dahil olmak üzere gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğinin hatırlatılmasında yarar vardır.”

dulkadirogluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu