Ekonomi

İsrail Yenilenebilir Enerjiye 2.000 Megawatt Ek Tahsis Edecek

KÜDÜS, 11 Eylül (Xinhua) — İsrail Enerji ve Altyapı Bakanlığı, ulusal elektrik şebekesini başta güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji tesislerine bağlamak için 2.000 megavattan fazla ek enerji tahsis edeceğini duyurdu.

Pazar günü yazılı bir açıklamayla açıklanan karar, devlete ait İsrail Elektrik Şirketi’nin özellikle İsrail’in kuzeyi ve güneyindeki çok sayıda yüksek ölçekli yenilenebilir enerji tesisine bağlanmasına izin vererek ülke genelinde yenilenebilir enerji üretimini teşvik edecek.

Açıklamada, ülke genelinde yaşayan vatandaşların yakında yenilenebilir enerji devrimine katılabilecekleri, mülklerindeki güneş enerjisi kurulumlarından yararlanabilecekleri ve ülkenin temiz, rekabetçi ve merkezi olmayan bir enerji ekonomisine geçişinde rol oynayabilecekleri belirtildi.

Açıklamaya göre elektrik şirketleri, 2030 yılına kadar 17 milyar şekel (4,43 milyar ABD doları) değerindeki elektrik şebekesi için önemli bir kalkınma planının uygulanmasını destekliyor. Plan, ülke çapında yeni yenilenebilir enerji tesislerinin kurulmasını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu