Haber

Kayseri Büyükşehir Belediyesi güneş enerjisi yatırımlarını artırıyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri’nin daha sağlam bir altyapıya sahip olması amacıyla merkez ve ilçelerde faaliyetlerini aralıksız sürdüren KASKİ Genel Müdürlüğü, yenilenebilir enerji üretimi konusunda yeni yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Enerji maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla 81 bin 698 metrekare alan üzerine, 6 bin 500 kWp/saat gücünde, 5 bin kWe/saat üretim kapasiteli, yıllık 11 milyon kWe üretim kapasitesiyle 30 milyon TL gelir elde ediyor. Kâr sağlayacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) tesisi inşa edilerek işletmeye alındı.

İhtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin önemli bir kısmını kendi tesislerinden karşılamaya kararlı olan KASKİ, Hacılar ilçesi Karpuzsekisi, Kocasinan ilçesi Yenidoğan Mahallesi ve İncesu ilçesi Tahirini Mahallesi’nde 3 yeni Güneş Enerjisi Santrali projesini devreye almak için çalışmalara başladı.

“KALKINMA HAREKETİ OLARAK YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Güneş Enerjisi Santrali ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye alarak, Kayseri ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına yoğun bir şekilde devam edeceklerini belirten Başkan Büyükkılıç, şöyle konuştu: “Sahip olduğumuz ve üretim yaptığımız tüm yerlerde bu gibi tesislerin sayısını artırmayı planlıyoruz. Bulduğumuz tüm noktaları üretim yelpazemize dahil etmeye çalışıyoruz. Bilindiği üzere, Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin hemen yanında 81 bin 698 metrekare alanda devreye aldığımız Güneş Enerjisi Santrali’nin ardından yeni tesisler için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Yıllık yaklaşık 11 milyon kWe elektrik üretip 35 Milyon TL kâr elde edeceğiz.

Bu kapsamda imalat çalışmaları devam eden Karpuzsekisi GES’i yıl sonunda devreye almayı planlıyoruz. Öte yandan Yenidoğan GES ve Tahirini GES proje çalışmalarımız devam ediyor. Yıllık 1 milyon 650 bin kWh üretim kapasiteli Karpuzsekisi GES sayesinde yenilenebilir güneş enerjisi kaynağından üretilecek elektrik sayesinde yılda 4 milyon 290 bin TL, yılda 48 milyon 620 bin TL elektrik üretilecek Yıllık 18 milyon 700 bin kWh üretim kapasiteli Yenidoğan GES’te yıllık 220 milyon TL üretim yapılacak. “1.000 kWh gücündeki Tahirini Güneş Enerjisi Santrali sayesinde yılda 550 bin TL kazanç elde edeceğiz.”

haberbayrakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu