Ekonomi

Manchin, elektrikli araç kredi kuralları nedeniyle Hazine’ye karşı yasal işlem başlatılması çağrısında bulundu

ABD Senatörü Joe Manchin, Amerikan şirketlerini Hazine Bakanlığı’nın temiz enerji vergi kredileri için getirdiği yerel içerik şartlarına karşı çıkmaya çağırdı. Bu şartlar Enflasyon Azaltma Yasası’nın (IRA) uygulanmasının bir parçasıdır. Senato Tahsisat Komitesi’nde yapılan bir oturumda Manchin, Hazine Bakanı Janet Yellen ile karşı karşıya gelerek Hazine tarafından belirlenen kuralların ABD’li üreticilere zarar verdiğini ileri sürdü.

Manchin’e göre, Hazine Bakanlığı içerik kurallarını mevzuatta başlangıçta belirtilenin yarısına indirdi. Manchin, bu kurallara yönelik her türlü yasal itirazı desteklemeye hazır olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Her üreticiyi size dava açmaya teşvik ediyorum, ben de (onlar adına) amicus brief hazırlayacağım …. ve her davayı kaybedeceksiniz.” Senatör, yasadaki içerik gereklilikleri ile Hazine tarafından nihai kurallarda tanımlananlar arasında bir karşılaştırma yapan posterler göstererek fikrini açıkladı.

Temiz enerjiyi teşvik etmeyi amaçlayan mevzuatın önemli bir parçası olan Enflasyon Azaltma Yasası, elektrikli araçların (EV) üretimini ve benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlayan vergi kredileri için hükümler içermektedir. Yerel içerik kuralları, elektrikli araçlarda kullanılan malzemelerin belirli bir yüzdesinin ABD içinden veya ticari ortaklardan temin edilmesini gerektirdiğinden, bu krediler için uygunluğun belirlenmesinde kritik bir faktördür.

Senatör Manchin’in Hazine’nin bu kuralları yorumlamasına karşı çıkması, temiz enerji gündemini ilerletirken yerli sanayileri desteklemek için IRA hükümlerinin nasıl uygulanması gerektiği konusunda önemli bir anlaşmazlığa işaret ediyor. Olası davaların sonucu, temiz enerji vergi kredilerinin geleceğini ve bunların ABD’li üreticiler ve daha geniş elektrikli araç pazarı üzerindeki etkisini şekillendirebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu