Teknoloji

Spotify, ABD’deki Premium Fiyatlarına Son Bir Yılda İkinci Kez Zam Yaptı: Peki Türkiye’de de Fiyatlar Artacak mı?

Dünyanın en popüler müzik platformu konumunda bulunan Spotify, geçtiğimiz aylarda dünya çapında bazı bölgelerde fiyatlarında artış uygulamayı düşündüğünü duyurmuştu. Bugün bu kapsamda  bir adım atıldı.

Platform, ABD’deki tüm Premium aboneliklerinin fiyatlarında %17’lere varan oranda artış yaptığını duyurdu. Ülkedeki kullanıcılar, önümüzdeki aydan itibaren zamlı fiyatları ödemek zorunda olacak.

ABD’de son bir yılda ikinci kez zam yapıldı

Spotify’ın yaptığı zamla birlikte ABD’deki en ucuz Premium üyeliği 10,99 dolardan 11,99 dolara çıktı. Duo’nun fiyatı ise 2 dolarlık bir artışla 16,99 dolara yükseldi. En büyük zam, %17’lik bir artışa tekabül eden 3 dolarlık zam ile aile planında yaşandı. ABD’deki Spotify kullanıcıları, artık aile planı için 16,99 değil 19,99 dolar ödemek zorunda olacak.

Bu artış, Spotify’ın son bir yıl içinde ABD’de yaptığı ikinci zam olarak kayıtlara geçti. Ülkedeki fiyatlar, bir yılda sırasıyla %20, %25 ve %30 oranında artış gösterdi. Şirket, bugünkü zam kararını ürün özelliklerine ve yeniliklere yatırım yapmak amacıyla aldığını ifade etti ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için zaman zaman fiyatları güncellediğini aktardı.

Spotify Premium Türkiye fiyatlarına zam gelecek mi?

ABD’de yapılan bu zam, herkesin aklına bizim ülkede zam gelecek mi sorusunu getirmiştir. Maalesef bu konuda şirketten bir açıklama yok. Nisan başı çıkan haberlerde dünya çapında Birleşik Krallık, ABD, Pakistan ve Avustralya gibi pazarlarda artış yapılacağı ifade edilmişti. O listede Türkiye yoktu.

Yani birkaç ay önce çıkan bilgilere göre en azından bir süre ülkemizde zam görmeme ihtimalimiz var. Fakat şirketin kararını değiştirebileceğini unutmamak gerekiyor. En büyük pazarı ABD’de kısa sürede iki kere zam yapması, bizde de benzer bir durum yaşanma ihtimalini güçlendiriyor.

Spotify Premium Türkiye fiyatları son olarak Şubat 2024’te zamlanmıştı. Şu anda üyelik fiyatları bireysel Premium’da 59,99 TL’den başlıyor. En yüksek abonelik olan aile planında ise bu fiyat 99,99 TL’ye kadar çıkıyor. Spotify Premium’un Türkiye’deki güncel fiyatlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Güncel Spotify Premium Türkiye fiyatları

Spotify Premium Abonelik Türü Fiyatı
Bireysel  59,99 TL
Öğrenci  32,99 TL
Duo 79,99 TL
Aile 99,99 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu