Haber

Suudi Arabistan, Karabağ’ın mayınlardan temizlenmesinde Azerbaycan’a yardım edecek

Azerbaycan Mayın Eylem Ajansı (ANAMA), Sputnik’e yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan hükümetinin Karabağ’ın temizlenmesi için mali destek sağlayacağını söyledi.

Azerbaycanlı yetkililer, Karabağ topraklarının tamamının kontrolünü yeniden ele geçirdikten sonra bölgeyi mayınlardan temizlemeyi planlıyor. bölgede mayın tehlikesiEski Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi topraklarını ve o dönemde bir takım sınır bölgelerini kontrol eden Azerbaycan birlikleri ile Ermeni kuvvetleri arasındaki temas sınırının 1994 yılları arasında geçtiği yerler de dahil olmak üzere tüm bölgelerde mevcut olduğu belirtildi. ve 2020.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham AliyevDaha önceki açıklamasında bölgenin tamamen mayınlardan temizlenmesinin yaklaşık 30 yıl 25 milyar dolara mal olacağını söylemişti.

Arap yönetiminden yapılan açıklamada, ” Suudi Arabistan Hükümeti, Kral Salman İnsani Yardım Merkezi aracılığıyla Azerbaycan’daki insani mayın temizleme faaliyetlerini mali olarak destekleyecekr” cümlesine yer verilmiştir. Bu bağlamda bir Mali Yardım Memorandumuİmzalandığı belirtildi.

Azerbaycan Savunma BakanlığıHabere göre, Suudi Arabistan Ulusal Savunma Üniversitesi ile Komuta ve Kurmay Koleji yöneticileri de Salı günü Bakü’ye bir ziyarette bulundu.

Görüşmede, askeri eğitim alanında ikili işbirliğinin genişletilmesi konuları ele alınırken, bu alanda yapılacak çalışmalara ilişkin detaylı görüş alışverişinde bulunulduğu ve her iki tarafı da ilgilendiren birçok konunun görüşüldüğü açıklandı. tartışıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu