Ekonomi

Yüksekova’da Cilo Dağı’nın eteklerinde kapya biber ve domates üretimi

Cilo Dağı eteklerinde kapya biber ve domates üretimi

Hakkari Yüksekova Ziraat Odası ve Yüksekova Destar Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Cilo Dağı’nın eteğinde 10 dönüm araziye kapya biber ve domates dikti.

‘Verimli bir Yüksekova için’ sloganıyla yola çıkan Yüksekova Ziraat Odası, ilçenin bir tarım kenti olması için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. İlçenin dört bir yanında farklı ürünler eken Yüksekova Ziraat Odası, geçtiğimiz günlerde Cilo Dağı’nın eteklerindeki Büyükçiftlik beldesinde yaşayan Feride İnce’ye ait 10 dönümlük araziye kapya biber ve domates ekti.

Yüksekova’da tarım seferberliği başlattıklarını belirten Yüksekova Ziraat Odası Lideri Perviz Geçirgen, “Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Büyükçiftlik beldesinde 10 dönümlük kadın çiftçimiz Feride İnce’ye ait araziye hem kapya biberi hem de domates ekeceğiz. Cilo Dağı’nın eteğinde İnşallah Yüksekova’yı her alanda üretime kazandıracağız.Üretilmeyen toprak bırakmayacağız.Özellikle kadınlarımızı toprakla buluşturacağız.Çalışmalarımızı toprakla,hem doğalla buluşturacağız. Cilo Dağı’nın eteğinde yer alan Büyükçiftlik beldemizin toprağının güzelliği ve zenginliği, suyunun berraklığı… Yüksekova’ya üretim alanında büyük bir ivme kazandıracağız.Yüksekova’yı modern bir tarım merkezi haline getirene kadar durmayacağız. Kendi kendine yeten bir Yüksekova inşa etmek temel hedefimiz.Yazın bile domates,salatalık,biber gibi sebze çeşitlerimizi hep dışarıdan alıyoruz.Yapıyoruz.Artık kendi kendimize yetelim, kendi ihtiyacımızı karşılayalım diyoruz. . Hatta bunu ileri bir seviyeye taşıyalım ve çevre il ve ilçelerimizin sebze ihtiyaçlarını buradan temin edelim. Cilo Dağı’nın eteğinde 10 dönümlük araziye bu eserleri diktik” dedi.

muratpasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu